Mit jelent a települési értéktár?
A Települési Értéktárak létrehozását és működtetését a 114/2013 (IV.16) Korm rendelet a „magyar nemzeti értékek és hungarikumok gondozásáról” szóló jogszabály szabályozza.
A különböző értéktárakban azokat az elemeket gyűjtik, melyek a magyarságra jellemző szellemi, anyagi, természeti vagy közösségi értékkel rendelkeznek. Innen lépcsőzetesen kerülhetnek egyre feljebb a kiválasztott elemek.
Települési értéktárból a megyei értéktárba, onnan a nemzeti értéktárba. Az értéktárak csúcsán a Hungarikumok listája szerepel, amelybe olyan elemek kerülhetnek be, ami ránk, magyarokra jellemzőek, külföldieknek a magyarokat juttatják eszébe.
Annak eldöntése, hogy mi kerülhet bele egyes értéktárakba, az adott értéktár bizottságának feladata.
Üllés Nagyközség Települési Értéktár Bizottságát Üllés Nagyközségi Önkormányzat Képviselőtestület határozatlan időre választotta meg.
A Bizottság dönt a Helyi Értéktárba kerülő helyi értékek meghatározásáról, nyilvántartja, felügyeli, gondozza a Helyi Értétárat.
A Bizottság köteles folyamatosan vizsgálni, Üllés Nagyközség területén fellelhető, megőrízendő értékeket, illetve gondoskodni azok helyi értéktárba történő felvétele iránt.
A Települési Értéktár munkájának a célja, hogy a helyi lakosokkal együtt összegyűjtse, és megőrizze azokat a jellegzetességeket, amire mi üllésiek büszkék lehetünk, és ezeket az értékeinket az idelátogatókkal, illetve az ország egyéb tájain élőkkel megismertessük.
Üllés Nagyközség Települési Értéktár Bizottság tagjai:
Nagy Béla – Települési Értéktár Bizottság elnöke
Tóth András- Települési Értéktár Bizottsági tag
Nagy Róbert- Települési Értéktár Bizottsági Tag
Értéktárba való felvételi javaslatot üllési lakos nyújthatja be, Üllés Nagyközség Polgármesteri Hivatalnál ( Üllés, Dorozsmai út 40 ), illetve Déryné Művelődési Ház és Könyvtárnál Meszesné Volkovics Szilviánál (Üllés, Dorozsmai út 48.) szám alatt.
Javaslat a mellékelt nyomtatványon benyújtható.