II.
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
1. A nemzeti érték megnevezése
Juhász Sándor permetezőgép gyűjteménye
2. A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása (agrár- és élelmiszergazdaság, egészség és életmód, épített környezet, ipari és műszaki megoldások, kulturális örökség, sport, természeti környezet, turizmus és vendéglátás):
Agrár- és Élelmiszergazdasági Örökség
3. A nemzeti érték fellelhetőségének helye:
6794 Üllés, Wesselényi út 1.
4. Értéktár megnevezése, amelybe a nemzeti érték felvételét kezdeményezik: (települési /tájegységi /megyei /külhoni magyarság):
Települési értéktár
5. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása:
Juhász Sándor énekes, klarinétos, borász, és versíró. Az Üllési és a Szegedi Írói klub tagja. Hajdan sok házat épített Üllésen, mint kőműves mester, jelenleg a művészeti tevékenységei mellett szőlészettel foglalkozik, szőlőfajtákat és régi permetező gépeket, ehhez kapcsolódó régi mezőgazdasági eszközöket gyűjt.
Amikor a 70-es években a tanyáról, a faluba költöztek, három féle szőlőt telepített, s úgy megszerette, hogy elkezdte a különböző típusokat gyűjteni.
Jelenleg közel 50 fajtája van. Elsősorban csemegeszőlők. A Líbiai fehér vagy az Itáliai óriás, egy-egy szeme akkora, mint egy fürjtojás. Az íze is finom, zamatos. Legkorábban ültetett fajta a Pannónia Kincse, ezt még akkor ültette, amikor a Haleszi szőlőket telepítették.
A szőlőtermesztés komoly növényvédelmi kihívás. Elég sok betegsége, kártevője van. Míg a rovarokat csapdákkal begyűjti, a betegségek ellen permetezésre van szükség. Az évtizedek alatt több permetezője volt, vett is, készített is. Ezeket nem dobta ki, és emellé kapott ismerősöktől. Van, amelyiket a fiának adták gyerekkorában hulladékgyűjtésre. Van olyan, amit Balatoni nyaraláskor, útszéli lomtalanításban láttak meg, felismerték és elhozták neki.
A legrégebbi 1920-ban készült Bécsben, kézi pumpás, réz tartályos háti permetező. Ezek mind kuriózumok. Van, amelyik a háború után készült, amikor a fémek hiánycikkek voltak, ezért fából készült a tartálya.
A permetező gyűjtemény darabjai 2017-ben:
-
Alsómembrános, belső szélkazános kivitel. (Bécs 1920.)
-
Battériás megoldású szerkezet, készítette: Szíjjártó Gyula ötvösmester (Kiskunfélegyháza 1928.)
-
Battériás permetező (Kecskemét 1950.)
-
Külső pumpás, műanyag tartályos permetező (1960-as évek)
-
Japán motoros permetező, 50cm2 (1970-es évek)
-
Belső pumpás, légnyomásos permetező (Prága 1988.)
-
Villanymotoros permetezőgép (Békéscsaba 1980-as évek)
-
Permike, Japán szobanövény permetező
-
Belső pumpás, légnyomásos permetező
-
Fa tartályos permetező. - Az egyik permetező Üllésről származik, valószínűleg Babarczi János kádármester munkája.
-
Saját készítésű motoros permetező.
Emellett vannak régi metszőollói, szivattyúi és egyéb szőlészethez, borászathoz kapcsolódó mezőgazdasági eszközök.
6. Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett:
A múlt században elterjedt volt a szőlőtermesztés Üllés környékén. Akár a szántóföldeken, akár a falusi kertekben. Ma már kevés gazda gondoz szőlőt. A Homokhátságon a szőlőtermesztés területe visszaszorult. A korábbi ültetvények nagy részét erdő vagy parlagon hagyott földek borítják. A falusi házaknál is kiveszőben van ez a gyümölcs. A szőlőhöz kapcsolódó borászati hagyományok is a múltba vesznek. Emiatt különleges jelentősége van ennek a gyűjteménynek, hiszen általa az újabb nemzedékek is képet tudnak alkotni a régi mezőgazdasági tevékenységekről.
7. A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források): Üllési Körkép: 2017. október
8. A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe: nincs.
III.
MELLÉKLETEK
1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális-
dokumentációja:
1
2. A Htv. 1. § (1) bekezdés j) pontjának való megfelelést valószínűsítő dokumentumok, támogató és ajánló levelek: nincs.
3. A javaslathoz csatolt saját készítésű fényképek és filmek felhasználására vonatkozó hozzájáruló nyilatkozat: A javaslat során felhasznált fotókat 2017-ben Szabó-Kántor Veronika készítette, Meszesné Volkovics Szilvia, a Déryné Kulturális Központ igazgatója megbízásából. Juhász Sándor és a Déryné Kulturális Központ hozzájárul ahhoz, hogy a települési értéktár adatbázisában felhasználásra kerüljön.